اخبار تکنولوژیتکنولوژی

ضریب نفوذ تلفن همراه ایران 2 نرخی شد

گزارش های داخلی و خارجی از میزان ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور، به دوگانگی رسید.

گزارش اخیر اتحادیه جهانی مخابرات پیرامون شاخص جهانی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان می‌دهد که ایران با چهار پله رشد مواجه شده است.

این گزارش می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران با صعود چهار به رتبه 81‌ جهانی رسیده است؛ البته باید در نظر داشت که طبق قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به ارتقای 30 رتبه‌ای این شاخص ظرف مدت پنج سال است.

در بخشی از گزارش مذکور به میزان اشتراک تلفن همراه در کشور پرداخته و گفته شده که به ازای هر صد نفر جمعیت 100.07 مشترک تلفن همراه وجود دارد.

آخرین آمار رسمی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبری دفتر بررسیهای فنی اقتصادی وزارت ارتباطات هم که مربوط به پایان سه ماهه اول سال جاری است، ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور را 104.13 درصد برآورد کرده است.

براساس این گزارش بالاترین ضریب نفوذ کشور در اختیار اپراتور اول ارتباطی با 62.05 درصد است و بعد از آن نیز به ترتیب اپراتورهای دوم و سوم هر کدام با 40.1 و 2.08 درصد ضریب نفوذ قرار دارند.

مقایسه آمار مربوط به این شاخص نشان می‌دهد که ضریب نفوذ همراه اول از 56.02 درصد در پایان خرداد سال گذشته به 62.05 درصد در پایان خرداد سال جاری رسیده است.

ضریب نفوذ ایرانسل هم از 38.84 درصد در پایان خرداد سال گذشته به 40.1 درصد در پایان خرداد سال جاری رسیده است.

رایتل هم با 2.08 درصد ضریب نفوذ در پایان خرداد سال گذشته به 2.73 درصد در پایان سه ماهه اول سال جاری رسیده است.

با این حال تفاوت در دو نرخ شاخص ضریب نفوذ جهانی و کشوری وجود دارد؛ گزارش اتحادیه جهانی مخابرات ضریب نفوذ تلفن همراه را برای امسال (2017 میلادی) حدود 100 درصد دانسته در حالیکه گزارش خرداد ماه 96 وزارت ارتباطات گویای گذر از 104 درصد است.

– تسنیم

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن